reklama

Ako rozdeliť vo voľbách hlas medzi viacero strán

Vo voľbách je možné rozdeliť svoj hlas medzi viaceré strany. Teda napríklad dať pol hlasu jednej strane a pol hlasu druhej strane. Može to spraviť ktokoľvek. Ako na to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu
(zdroj: http://thesituationist.wordpress.com/2008/08/23/)

Blížia sa voľby a vy ešte neviete, komu dáte svoj hlas. Samozrejme, aspoňzhruba máte vybrané dve-tri strany, ale pre žiadnu z nich nie ste definitívne rozhodnutí.Dôvody na také váhanie môžu byť rôzne. Napríklad jedna zo strán, ktoré sú vo vašom úzkomvýbere, má miesto v parlamente v podstate isté, ale nestotožňujete sa s ňou úplne (stranatzv. menšieho zla), zatiaľ čo druhá strana, ktorá sa vám páči najviac, sa pohybujev prieskumoch na hranici zvoliteľnosti (prípadne je skoro isté, že sa do parlamentu nedostane)a vy nechcete, aby váš hlas prepadol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nakoniec sa teda za plentou rozhodnete a jednu zo strán vyberiete. Nebolo by fajn,keby bolo možné hlas rozdeliť medzi viac strán? Veď ak prepadne len polovica hlasu,nie je to až také hrozné, ako keď prepadne celý. A podporiť polkou hlasu stranu menšiehozla tiež nie je na takú veľkú hanbu ako dať jej celý hlas. Bohužiaľ, náš volebnýsystém také niečo oficiálne neumožňuje.

Nedokonalá legislatíva sa však dá obísť. Návod, ako dať polovicu hlasu strane Aa polovicu hlasu strane B je nasledovný.

  1. Vyberieme spomedzi všetkých volebných lístkov lístok strany A a lístok strany B. (Na týchto lístkoch prípadne zakrúžkujeme čísla kandidátov, ktorým chceme dať preferenčné hlasy.)

  2. Po ľavej ruke si pripravíme obálku, zvyšné lístky položíme napravo. Uvedené lístky zoberieme do rúk.

  3. Zavrieme oči a miešame oba lístky v rukách medzi sebou až do momentu, keď nebudeme vedieť rozhodnúť, ktorý lístok je ktorý. (Inými slovami: náhodne vyberieme jeden z dvoch lístkov.)

  4. Stále so zavretými očami hmatom nájdeme obálku (mala by ležať po ľavej ruke), vybraný lístok do nej vložíme a obálku zavrieme.

  5. Druhý lístok (stále so zavretými očami!) vložíme zhruba doprostred kôpky s ostatnými hlasovacími lístkami.

  6. Otvoríme oči, zoberieme obálku a nepoužité hlasovacie lístky, obálku vhodíme do urny a opustíme volebnú miestnosť.

  7. Nepoužité lístky si už neprezeráme, preložíme celú hŕbku s nimi napoly a vhodíme do najbližšieho smetného koša, prípadne (ak chceme byť naozaj dôslední) ich nejakým legálnym spôsobom zničíme.

Očakávam, že po prečítaní návodu ste sa začali hnevať a namietať, že uvedeným spôsobom ste nedalipolku hlasu strane A a polku hlasu strane B, ale ste dali celý hlas tej strane, ktorú stenáhodne vybrali (vylosovali). Táto námietka je do určitej miery oprávnená. Práve preto je jedenz najdôležitejších bodov celého algoritmu bod číslo 7. Naozaj sa nesmiete pozrieť, ktorú z dvochstrán ste vložili do obálky a ktorá ostala vonku. Ak sa pozriete, tak to celé pokazíte. Ak sa však nepozriete,môžete smelo tvrdiť, že ste dali každej strane pol hlasu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
schroedingerova macka
schroedingerova macka 

Určite by ste nemali mať problém s takouto interpretáciou, pokiaľ ste už počuli o kvantovej mechanikea o pokuse so Schrödingerovou mačkou.Detaily zvládne nájsť na webe každý sám. Pre nezainteresovaných len prezradím, že v danom pokuse ide o to,že kým sa nepozrieme do krabice, v ktorej je mačka uväznená, tak mačka je v istom zmysle súčasne živá aj mŕtva.Až keď krabicu otvoríme, vieme povedať, ktorý z dvoch stavov nastal. Pozretie sa, ktorý z dvoch lístkov smedo urny vhodili, je ekvivalentné otvoreniu krabice s mačkou — preto sa pozrieť nesmieme.

Na záver len dodám niekoľko poznámok.

  • Uvedený algoritmus naozaj funguje. Sám som ho už párkrát vyskúšal. Keď sa ma potom známi pýtali, koho som volil, odpoveď "Polku hlasu som dal tomu a druhú tomu." znela (aj predo mnou samým) úplne prirodzene — v danej situácii to jednoducho bolo jediné, čo som mohol povedať (ak som nechcel vysvetľovať celý postup). Uvedomte si, aký by bol rozdiel, keby som nedodržal bod 7. a pozrel by som sa, ktoré lístky mi ostali a ktorý teda ostal v obálke!

  • Algoritmus aplikujete schovaní za plentou, nikto vás teda nebude vidieť a nebude sa vám smiať, že volíte so zavretými očami.

  • Aby kvantoví fyzici uznali takýto spôsob hlasovania, mali by sme za plentou vyberať jeden z dvoch lístkov náhodne na základe nejakého experimentu s rádioaktívnym rozpadom a aj sčitovanie hlasov by malo prebiehať nejak špeciálne (bez toho, aby sa musela otvárať obálka), ale určite uznáte, že výsledok by bol rovnaký, ako keď to normálne vylosujeme.

  • Algoritmus určite zvládnete zovšeobecniť aj na situáciu, keď chcete dať každej z troch strán tretinu hlasu.

  • Uvítam čo najjednoduchšie návrhy, ako algoritmus za plentou vylepšiť tak, aby bolo možné rozdeliť hlas v inom pomere ako pol na pol. Teda dať napr. dve tretiny hlasu strane A a tretinu hlasu strane B a pod.

Peter Novotný

Peter Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učím na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky, mám za sebou desaťročné bývanie na internátoch (v Bratislave v Mlynskej doline). Zoznam autorových rubrík:  CestovanieMatematikaPolitika

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu